Zdravé ořechy
Při slavnostních příležitostech si většinou lidé připíjejí. Pokud se nepije přes míru, jedna sklenička na zdraví neuškodí. Každý zvolí k přípitku mok podle své chuti. Proti gustu žádný dišputát. Muži často dávají přednost whisce nebo čistému tvrdému alkoholu. Ženy mají převážně raději likéry nebo ochucený alkohol. Pokud si budete chtít dát panáčka alkoholu na zdraví, určitě sáhněte po ořechovém likéru. Likér z plodu ořešáku královského vám určitě bude chutnat. Mimo jiné i zevně vám může ořechový likér pomoci od drobných zdravotních neduhů.
Navíc ořešák nenabízí jen plody na výrobu likéru, ale celý patří mezi léčivé stromy. Už na pohled je ořešák královský úchvatný strom. Může dorůst až do výšky 30 m. Ořešák obsahuje léčivou látku, která se využívá ve zdravotnictví. Jedná se o juglon. Tato látka odpuzuje plísně. Plody ořešáku mají mnoho léčivých účinků. Obsahují omega3-mastné kyseliny a látky. Jsou prevencí před srdečními onemocněními, mají vysokou výživnou hodnotu, mnoho vitamínů a minerálů a antioxidační vlastnosti. Plod ořešáku nám může připomínat lidský mozek. Pro mozek je pojídání plodů také zdravé. podporují činnost mozku.
Z nezralých plodů ořešáku si připravte ořechový likér. Vhod vám přijde nejen jako hořký aperitiv, ale zahřeje vás i v zimě.
20 ks nezralých zelených ořechů omyjte
1 l vodky nebo žitné pálenky
1 ks vanilkového lusku
200 g cukru krupice
1 ks celé skořice
3 ks hřebíčku
pomerančová kůra, nemusí být
Nezralé ořechy rozkrojte, vložte do sklenice a proložte ostatními ingrediencemi. Vanilkový lusk rozřízněte na půlku. Zalijte alkoholem, pečlivě láhev uzavřete a umístěte na teplé slunečné místo a nechte 3 týdny ustát. Občas směs protřepejte. Po třech týdnech přeceďte. Cukr svařte s 0,5 l vody a přilijte k procezenému výluhu. Uzavřete sklenici a nechte ještě 14 dní opět na teplém místě ustát.